Proste ćwiczenia logopedyczne do wykonania w domu.
Na początku nie wielu rodziców ma świadomość, że terapia logopedyczna to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby rodzic wspierał dziecko w korekcji wady wymowy nie tylko podczas zajęć logopedycznych, ale również w domu zachęcając go do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Najpopularniejsze z nich, które można wykonać z dzieckiem w każdym wieku.
Pierwszą taką zabawą może być strojenie min do lustra. Dzieci ogromnie lubią tę zabawę, bo okazuje się bardzo śmieszna, a rodzic jest w stanie przemycić w niej wiele ćwiczeń takich jak pokazywanie języka i ruszanie nim w górę i w dół, w prawo i w lewo. Można pobawić się z dzieckiem i próbować dotknąć językiem czubek własnego nosa.
Zostając przy zabawach językiem, dobrym sposobem na ćwiczenie może być liczenie zębów przy pomocy języka, czyszczenie językiem podniebienia, a także ćwiczenie języka dotykając raz górnych zębów, a raz dolnych.
Kolejną ciekawą zabawą, która ma wymusić odruch dmuchania u dziecka, jest zabawa piórkiem i słomką. Do tej zabawy są potrzebne dwie rzeczy, małe piórko i słomka taka, która wykorzystujemy do picia wody. Najpierw pokazujemy dziecku, jak można utrzymać piórko w powietrzu, za pomocą dmuchania i powinno robić to bez rurki, a gdy opanuje tę sztukę, można utrudnić i jednocześnie uatrakcyjnić zabawę dodając słomkę i dmuchając w piórko właśnie przez nią.
Słomkę możemy też wykorzystać do zrobienia domowych baniek mydlanych, ale oczywiście zwykłe ze sklepu również będą się świetnie nadawać. Możemy również przy jej pomocy przenosić lekkie elementy z jednej miseczki do drugiej albo zrobić burze w szklance wody.
Starsze dzieci będą mogły skorzystać z ćwiczeń artykulacyjnych, w których rodzic czyta rymowany wiersz, a dziecko stara się naśladować określony dźwięk np. szum wiatru, klekotanie bociana lub inne odgłosy zwierząt.
Doskonałą zabawą będzie też naśladownictwo dźwięków wydawanych przez zwierzęta w formie zgadywanki, jaki dźwięk dane zwierzątko wydaje. A po jakimś czasie można do tego dołączyć odgłosy samochodu, pralki, zmywarki i innych znanych dziecku urządzeń.
Sposobów na zabawę i tym samym ćwiczenia może być o wiele więcej, bo ogranicza je jedynie nasza kreatywność. Tak naprawdę nawet najzwyklejsza czynność, która wydaje nam się bezwartościowa, może być wspaniałym ćwiczeniem logopedycznym.