Kiedy do logopedy ?

Kiedy do logopedy?

Logopeda to specjalista zajmujący się problemami w komunikacji międzyludzkiej. Stoi na straży poprawnej wymowy i pomaga ludziom, którzy mają problemy z wymawianiem niektórych głosek, lub z jąkaniem. Niestety i jedno i drugie, może okazać się poważnym zaburzeniem, które utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. A nie od dziś wiadomo, że człowiek potrzebuje innych i chce być rozumiany. Nic nie denerwuje bardziej, niż konieczność powtarzania po kilka razy tego, co chcemy przekazać.

Zasadnicze pytanie brzmi, kiedy nasz problem jest na tyle duży, aby trzeba było zgłosić się z nim do logopedy.

Jedyna i poprawna odpowiedź powinna brzmieć, że zawsze, kiedy zauważymy bądź poczujemy obniżoną jakość życia przez to, w jaki sposób mówimy.
U dzieci sygnałem do spotkania z logopedą powinny być wszelkiego rodzaju wady aparatu mowy. Wady języka, podniebienia, warg, wady zgryzu, zbyt krótkie wędzidełko. Jeśli chodzi o samą mowę, osobistą diagnostykę powinno się rozpocząć w okresie niemowlęcym. Jeśli dziecko nie gaworzy, ssie w sposób nieprawidłowy, nie powtarza słów, to już jest sygnał do tego, że konieczna jest wizyta u logopedy.

U starszych dzieci będą to takie zaburzenia jak jąkanie, seplenienie, zmienianie głosek z „r” na „l” z „sz” na „s”, ale też z „k” na „t” i wiele innych. Im wcześniej zgłosimy się do logopedy, tym szybciej uda się taką wadę wyleczyć, a wszystko przez to, że w okresie wzrostu dzieci mają najbardziej plastyczny aparat mowy i co najważniejsze nie posiadają długotrwale pielęgnowanych złych nawyków w sposobie mowy.

Ważne jest również, aby do logopedy zgłaszała się młodzież i osoby dorosłe, które mają problemy z komunikacją związane z różnego rodzaju zaniedbaniami. Jak powszechnie wiadomo, dawniej wizyty logopedyczne nie były tak popularne, jak obecnie i wiele osób, które powinny otrzymać pomoc, nie miało na to szansy. Trzeba wiedzieć, że nigdy nie jest za późno, a komfort mowy jest ogromnie ważny. Do logopedy powinny się również zgłaszać osoby, które przebyły ciężką chorobę neurologiczną, lub wypadek, które miały wpływ na częściowy zanik mowy.